Oficiálnym názvom tejto organizácie je Regionálne združenie pre rozvoj Banskej Štiavnice a okolia.
Skrátený názov: Región Sitno
Právna forma: záujmové združenie PO
Sídlo: OcÚ Prenčov
Ide o verejno-súkromné partnerstvo, samostatnú neziskovú právnickú osobu zameranú na rozvoj Banskej Štiavnice a okolia. Je záujmovým združením právnických osôb v zmysle ustanovení § 20f – 20j Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v plnom znení.
Ciele združenia:
– rozvoj miestnej demokracie, partnerstva a spolupráce
– rozvoj ľudských zdrojov
– obhajoba záujmov regiónu a jeho propagácia
– podpora a vytváranie podmienok pre:
– reštrukturalizáciu hospodárskej základne a oživenie ekonomiky regiónu na báze využitia miestnych zdrojov, ďalej vytváranie prázdninového a podporného prostredia pre súkromných podnikateľov, a to z radov občanov aj v oblasti vidieckej turistiky a poskytovania služieb
– rozvoj cestovného ruchu v súlade so špecifickými podmienkami ochrany prírody v regióne
– obnovu a oživenie kultúrneho dedičstva a tradícií
– dosiahnutie vyššej občianskej zodpovednosti a angažovanosti občana pre veci verejné
Predmet činnosti združenia:
– príprava rozvojových programov, plánov a projektov
– poskytovanie poradenských – konzultačných a vzdelávacích služieb
– obhajoba záujmov členov partnerstva
– zabezpečovanie a koordinácia propagácie v regióne
– prevádzkovanie kancelárie pre podporu regiónu
– budovanie manažmentu regiónu
– koordinácia a posudzovanie projektov v rámci regiónu v súlade s programom rozvoja regiónu
Jedným z hlavných projektov združenia je Geopark.
Geopark predstavuje územie obsahujúce jedno, alebo viac miest vedeckej dôležitosti nielen z geologického aspektu, ale aj z hľadiska jeho archeologickej, ekonomickej alebo kultúrnej osobitosti európskeho významu. Je v súlade so stratégiou trvalo udržateľného rozvoja a má silnú riadiacu štruktúru, ktorá je podporovaná európskym programom financovania, ktorý prispieva k jeho ďalšiemu rozvoju. Okrem potenciálu pre vedecký výskum, zameraný na environmentálnu oblasť (vrátane vzdelávania), je geopark významný pre miestny ekonomický rozvoj, pretože prispieva k zvýšeniu zamestnanosti a k novým ekonomickým aktivitám regiónu, pričom jeho funkčnosť je autonómna.
Geoparky SR
Iniciatíva zriaďovania geoparkov na Slovensku siaha do rokov 1998 – 2000, kedy začali vznikať prvé idey zriadenia a manažovania týchto území v oblasti Banskej Štiavnice, neskor Banskej Bystrice a Fiľakova.
V súčasnom období sú na Slovensku zriadené tri geoparky: Banskobystrický geopark, Banskoštiavnický geopark a Novohradský geopark (Novohrad – Nógrád geopark).
Rozloha geoparku: jadrové územie – 206,32 km2
ochranné územie – 601,28 km2
Ochrana geoparku: CHKO Štiavnické vrchy
Počet geotopov: 63
Geologická charakteristika: neovulkanity
GEOPARK je formou sprístupnenia a zároveň ochrany tých miest na povrchu Zeme, ktoré sú kľúčovými svedkami jej histórie. Táto nová iniciatíva medzinárodnej organizácie UNESCO, podnietila vznik geoparkov vo viacerých krajinách sveta a Slovensko sa k nej pripojilo v roku 2000.
Pre nespornú výnimočnosť či už z historického, kultúrno-spoločenského alebo prírodného hľadiska je práve v tomto regióne realizovaný projekt zriadenia Geoparku Banská Štiavnica ako prvý na Slovensku.
Do geoparku sú zainteresované viaceré organizácie, mestá a obce Slovenska. Viac informácií o Geoparku a Regióne Sitno sa dozviete na oficiálnej stránke www.geoparkbs.sk alebo po kliknutí na logo GPBS.