ZLATÁ CESTA
Partnerstvo vidieka
Forma: občianske združenie
Predseda: Mgr. Alena Ciglanová
Manažér: Janka Bačíková
C e s t a j e . . .
Cesta je spojenie, porozumenie, spolupráca bez ohľadu na náboženskú alebo rasovú príslušnosť, a túto cestu, ktorú sme nazvali ZLATÁ CESTA chceme ponúknuť všetkým obyvateľom a návštevníkom tohto regiónu. Zlatá cesta spájajúca rôzne obce nášho regiónu je kľukatá, ale veríme že každého návštevníka vždy dovedie k svojmu cieľu.
P r e č o ” Z l a t á c e s t a ” ?
– Zlatý poklad Banskej Štiavnice spájal a živil tento región po celé stáročia. Po ceste spájajúce dedinky a mestečká nášho regiónu neprúdilo len zlato z Banskej Štiavnice, ale aj vzdelanie, kultúra a hospodárska prosperita. Popri zlatonosnej riečke Štiavnica vedie cesta, ktorá v minulosti bola spojivom medzi našimi dedinami,obyvateľmi a zabezpečovala obchod, vzdelanie a prosperitu tohto regiónu.
– Keď zlato pod zemou už niet, ponúkame zlato na zemi.
– V 21. storočí znovu objavujeme zlatý poklad tohto regiónu pozostávajúci z dedičstva našich otcova bohatstva tejto zeme.
– Zlatý poklad skrytý v prameňoch liečivej vody kúpeľov Dudiniec, zlaté lúče slnka pretavené do dozrievajúcich plodov vínnej révy na južných svahoch Štiavnických vrchov, z bohatstva zlata Banskej Štiavnice vybudované architektonické dedičstvo kultúrnych pamiatok zapísané v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO, zlaté ruky našich predkov pretavené do krásy zachovalých krojov, piesní,zvykov a remeselnej zručnosti.
Vidiecky región
Charakteristika územia:
– Obce patria do okresov: Banská Štiavnica
Krupina
– Spolu: 29 obcí
2 mestá
– Počet obyvateľov: 24 680
– Rozloha: 547,43 km²
– Hustota obyvateľov: 45 km²
Zoznam obcí:
Mestá: Dudince, Banská Štiavnica
Obce: Baďan Banský Studenec
Beluj Dekýš
Ilija Kozelník
Močiar Počúvadlo
Podhorie Prenčov
Svätý Anton Štiavnické Bane
Vysoká Devičie
Domaníky Drážovce
Hontianske Moravce Hontianske Nemce
Hontianske Tesáre Kráľovce – Krnišov
Ladzany Lišov
Medovarce Rykynčice
Sebechleby Sudince
Súdovce Terany
Žibritov
Naša história
– MR Južné Sitno (rok 2000) – spracovaný „Územnoplánovací podklad MR“.
– MR Južné Sitno (rok 2003) – pilotný projekt pod názvom „MiestnaAgenda 21“ -strategický dokument „Program rozvoja mikroregiónu“.
– MR Hontianka a Konkordia (rok 2006) – spracovaný „Program trvalo udržateľného rozvoja – I. etapa – Spoločná koncepcia MR Hontianka, MR Južné Sitno a Konkordia“.
– Mikroregióny (Južné Sitno, Hontianka a Konkordia – spolu 22 obcí, 10 200 obyvateľov) (rok 2005) – vypracovaná v rámci projektuTP SAPARD vlastná rozvojová stratégia.
Vízia
V malebnom prostredí vidieka v MR Hontianka, Južné Sitno, Konkordia a Región Sitno s dobudovanou vidieckou maloplošnou infraštruktúrou o 15 rokov budú žiť zdraví a vzdelaní ľudia s dostatkom pracovných príležitostí v cestovnom ruchu a v službách vďaka využitiu kultúrneho dedičstva. Rozvinie sa využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Pre starších obyvateľov sa sprístupní sociálna starostlivosť. Za pomoci spoločnej informatizácie a propagácie sa zviditeľní územie doma i v zahraničí.
Strategický cieľ
Zvýšiť kvalitu života obyvateľov územia MR Hontianka, Južné Sitno, Konkoria a Región Sitno najmä prostredníctvom aktívnej participácie na rozvoji, vytváraním vhodných pracovných príležitostí a dobudovaním infraštruktúry do roku 2015.
Opatrenia :
– Podpora malého podnikania v CR v území
– Podpora vedomostí a zručností v CR
– Podpora ostatných subjektov tvoriacich pracovné príležitosti
– Podpora občianskych aktivít
– Podpora zachovania kultúrneho, historického a prírodného dedičstva
– Podpora dobudovania vidieckej maloplošnej infraštruktúry
– Podpora internetizácie a informatizácie
D ô v o d y z a l o ž e n i a M A S
– Dôvodom založenia OZ MAS „Zlatá cesta“ bola spoločná potreba riešiť problémy v 4 mikroregiónoch– Hontianka, Južné Sitno, Konkordia a Región Sitno, potreba vzájomnej spolupráce a podpory pri riešení miestnych problémov spojených s vývojom územia v minulosti. Územie MAS má bohatý prírodný a historický potenciál na rozvoj cestovného ruchu. Obce jednotlivých mikroregiónov si vytýčili ciele, ktoré majú prispieť k zlepšeniu života v území, jeho obyvateľov a zároveň využijú prírodný a historický potenciál územia a jeho zatraktívnenie.
– K zjednoteniu záujmov, určeniu spoločných priorít a koordinácii rozvojových aktivít sa predstavitelia MAS rozhodli pre spracovanie „Stratégie rozvoja územia“ ako nástroja rozvoja územia.
– Jedným z ďalších dôvodov založenia spolupráce je proces členstva našej krajiny v Európskej únií.
Tento fakt dovoľuje jednotlivým obciam prebrať skúsenosti z oblasti regionálneho rozvoja členských štátov Európskej únie.
V tejto súvislosti je veľkou príležitosťou využívanie finančných zdrojov z fondov EÚ a rôznych rozvojových programov.
Naše silné stránky
Ž i v o t n é p r o s t r e d i e
– Prírodné pamiatky
– Kvalitné životné prostredie
– CHKO Štiavnické vrchy
– Ekologické poľnohospodárstvo
H i s t o r i c k é d e d i č s t v o
– Ľudová architektúra
– Štiavnický vodný systém nádrží – tajchy
– Hrady, kaštiele a kostoly
– UNESCO
C e s t o v n ý r u ch
– Kúpeľníctvo
– Vidiecky turizmus
– Turistické chodníky
– Ubytovanie
– Ostatné služby CR
Ľ u d s k é z d r o j e
– Zruční remeselníci
– Celoživotné vzdelávanie
– Pripravený manažment
K u l t ú r n e d e d i č s t v o
– Kultúrne dedičstvo
– Ľudové tradície
– Prezentácia územia
Oznámenie Riadiaceho orgánu k výsledkom z hodnotenia Integrovaných stratégií rozvoja územia a výberu miestnych akčných skupín v rámci II. výzvy na predkladanie Integrovaných stratégií rozvoja územia pre opatrenie 4.1 Implementácia Integrovaných stratégií rozvoja územia a opatrenie 4.3 Chod Miestnej akčnej skupiny. Naša Integrovaná stratégia rozvoja územia OZ Zlatá cesta získala 93 bodov čím sme boli vybraný získať štatút Miestnej akčnej skupiny.
Bližšie informácie o podpore Integrovaných stratégií môžete nájsť na internetovej stránke www.apa.sk.
Viac informácií o MAS Zlatá cesta sa dozviete na oficiálnej stránke tohto OZ: www.maszlatacesta.sk alebo po kliknutí na logo.