FSk Prenčovan

Kolektív FSk Prenčovan  patrí k popredným Hontianskym folklórnym skupinám. V roku 2008   sa predstavila na Krajskej prehliadke folklórnych skupín v Čiernom Balogu a v roku 2009 na Krajskej prehliadke hudobného folklóru speváckych skupín v Telgárte. V roku 2012 účinkovala na Podpolianskych slávnostiach v Detve  v programe Naše dediny. Nevynechala účasť ani jedného ročníka Hontianskej parády v Hrušove a folklórnych slávností v Podhorí ako aj iných festivalov. Už takmer 40.rokov zbierajú a šíria zvyky a tradície  prenčovských generácií .              

Dni hojnosti - Prenčov - 15.08.09 - Foto-Lužina (166)

Vznik prvej ženskej, dedinskej folklórnej skupiny, spadá do obdobia príprav na prvé folklórne slávnosti, PODHORIE 1976, ktoré začalo pripravovať osvetové stredisko, Žiar nad Hronom.  Vtedy sa začalo so zbieraním  ľudových piesní z Prenčova. Navštevovali sa známe dedinské speváčky, zapisovali sa texty piesní, učili sa vinše. Od tohto roku naša folklórna skupina, nevynechala ani jednu účasť  zo 16-tich  PODHORSKÝCH  SLÁVNOSTÍ, ktoré sa konajú v obci Podhorie pri Banskej Štiavnici, každé dva roky.

V roku 1996, sme oživili folklórnu skupinu mužmi a spoločne sme  pripravili program na obecné oslavy 730. výročia prvej písomnej zmienky o obci Prenčov.  V tom istom roku sa skupina rozšírila aj o mladé dievčatá a chlapcov a začalo sa s nácvikom zvykov a tancov. Prijali sme pozvanie z obce Hrušov  , a predstavili sme sa na HRUŠOVSKEJ PARÁDE, kde od roku 1997 hosťujeme každoročne v hontianskom programe.  Našu obec sme reprezentovali aj na 33. ročníku Podpolianskych slávností v Detve v roku 1998 , ukážkou „ Na muziky…“  V roku 2001 sme spolu s ľudovou hudbou Štálanka, naspievali a vydali našu prvú hudobnú nahrávku s dvadsiatimi ľudovými piesňami pod názvom „ Ozveny Prenčovského chotára.“  Zakladateľom  folklórnej skupiny v Prenčove bol dedinský učiteľ , pán Pavol Šlauka, ktorý ju viedol celých tridsať rokov. V januári 2005 sa s nami navždy rozlúčil, vo veku nedožitých 77 rokov. My sme jeho odkazu zostali verný a ďalej pokračujeme v uchovávaní prekrásnych  piesní a zvykov z Prenčova. Na jeho počesť  sme v roku 2006 zozbierali ďalšie ľudové piesne a vydali sme druhú hudobnú nahrávku pod názvom. „ Ozveny Prenčovského chotára 2“, spolu s ľudovou hudbou Javor.  Vedúcou  folklórnej skupiny sa stala Kriegerová Anna, ktorá bola jej členkou od roku 1982.  V roku 2006 sme  sa predstavili na 41. ročníku podpolianskych slávností v Detve s ľudovým pásmom „ Fašiangové chodenie maškár s ražní.“ v hontianskom pásme „ Od troch kráľov po Turíce,“ pod réžiou p. Matiaša Juraja.     Doteraz sme sa predstavili na festivaloch i komerčných vystúpeniach v ukážkach ako:  Fašiangové chodenie mládencov z ražní, čistenie a zaklínanie studničiek, zaklínanie na Jána s liečivými bylinami. Ďalej sú to pracovné ukážky ako kosba, hrabanie, polievanie plátna, páračky, práce s pradenami a tkáčsky stav, siatie obilia, mlatba obilia , požatevné veselie,  veselo na jarmoku.  Zozbierali sme aj zvyky z Prenčovskej svadby, kde máme  spracované  zakladanie party neveste s odobierkou, čepčenie nevesty a  tiež prekáračky a bavenie mamľasov na svadbe.  Máme spracované aj pásmo „Od jesene do Vianoc,“ v ktorom sú zahrnuté Ondrejovské zvyky,  Lucia, Mikuláš a Vianoce.  Vroku 2011 sme naspievali naše 3 CD. Každoročne  vystupujeme na Podsitnianskych dňoch hojnosti v Prenčove, na Hontianskej paráde v hrušove  a na rôznich iných podujatiach.  Všetky naše spracované ukážky sa dajú prispôsobiť potrebnej minutáži. Pri našej práci, často oslovujeme našich najstarších občanov, ktorých pozývame medzi nás, aby si zaspomínali, ako sa oni bavili vo svojej mladosti a čo všetko sa vtedy na dedine robievalo. Tu si zapisujeme, piesne, vinše, veselé príhody z ktorých potom čerpáme, pri našich vystúpeniach. Náš kolektív má teraz  tridsať aktívnych členov, ktorý nezištne venujú, veľa hodín svojho voľného času, pre naozaj dobrú vec, ako sú ľudové zvyky a tradície nášho regiónu.

 

ŽENSKÁ SPEVÁCKA ZLOŽKA: Beňovicová Anna, Borošková Mária, Bukovinská Renáta, Dubovská Ľubica, Frčková  Darina, Gronová Michaela, Kanalošová Monika, Kriegerová Anna st., Kriegerová Katarína, Kriegerová Anna ml., Lipovská Veronika, Prieberová Drahomíra

MUŽSKÁ SPEVÁCKA ZLOŽKA: Bartolovic Ján, Ciglan Filip, Dubovský Miloš, Ferianc Ján, Hronec Pavel, Jucha Milan, Krieger Peter, Lúdik Ján, Remeň Ondrej.

TANEČNÁ ZLOŽKA : Ferianc Ján, Gronová Michaela, Jucha Milan, Kondek Pavol ml, Kriegerová Katarína, Kriegerová Anna, Lipovská Veronika, Paučo Peter, Prieberová Drahomíra, Remeň Ondrej, Sitáš Matej, Štefanský Martin.

 

Fsk Prenčovan Anna Kriegerová 045/672 62 44 kriegerova.ocu@prencov.sk

                                                    

 

 

Naše malé folklórne leto 2013 FSk Prenčovan klikni TU

 

 

Foto: Lužina


Pozvánka na svadobné veselie

je názov projektu, ktorý zrealizovala obec Prenčov vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia sumou 4 000 EUR, spoluúčasť obce Prenčov predstavovala 235 EUR.  Realizácia projektu bola ukončená v januári 2021.

Zámerom projektu bolo zadovážiť repliky originálov krojov, ktoré sa zachovali fyzicky alebo na dobových fotografiách.

Počas roka 2020 boli zhotovené a ušité viaceré súčasti krojov, napríklad kožušinová huňa, pánske súkenné oblečenie a pánske klobúky aké sa nosili začiatkom 19. storočia, originálne zapínanie na ženské prusľaky. Svadobný veniec a pierko pre nevestu a ženícha z obdobia 30. rokov 20. storočia a oblečenie pre nevestu z dvoch rôznych období.